Pálenice Radkov
Jak správně založit ovocný kvas
Pro přípravu ovocného kvasu použijte ovoce zralé, čisté a bez hniloby či plísní. Popraskané, potlučené, strupovité ani červivé ovoce nevadí. Ovoce zbavte stopek, třásní a listů (látky vyluhující se ze zelených částí rostlin dávají destilátu drsnou a svíravou chuť). U měkkého ovoce (meruňky, třešně, švestky) stačí promíchat a pomačkat ovoce (nenarušujte pecky). Tvrdé ovoce (jablka, hrušky) je vhodné podrtit.

Ovoce nebo drť pak dejte do důkladně vymytých kvasných nádob. Na založení ovocného kvasu jsou nejvhodnější plastové hermeticky uzavíratelné nádoby. Kovovým nádobám (kromě nerezových) se raději vyhněte. Jejich objem by měl být alespoň 100 litrů a více, protože v menších nádobách kvasné procesy neprobíhají optimálním způsobem. Nádoba by měla být pevná se širokým hrdlem, abychom ji mohli na pálenici bez problémů vysát vývěvou. Nádoby se plní ovocem do zhruba 4/5 objemu (je potřeba ponechat prostor pro vzedmutí kvasu).

Pro lepší prokvašení je vhodné přidávat pektolytické enzymy (především do jablek, hrušek, kdoulí apod.) a ušlechtilé kvasinky. Enzymy pomáhají ztekutit kvas a zpřístupnit cukry k prokvašení. Vedlejším efektem je i lepší čerpatelnost (tekutost) kvasu. Kvasinky rychle nastartují proces lihového kvašení a minimalizují riziko, že v kvasu převládnou jiné kultury a kvas znehodnotí. Během kvašení je vhodné udržovat stálou teplotu v rozmezí 10-20°C. Délka kvašení je pak závislá na cukernatosti ovoce, typu použitých kvasinek a teplotě. Při nižších teplotách je vhodné volit kvasinky, které jsou chladnomilné a proces kvašení probíhá třeba i při 6°C.
Pro dobrou kontrolu kvašení, ochranu kvasu před zoctovatěním, bakteriálními infekcemi a plísněmi používejte nádoby opatřené kvasnou zátkou. Kvas v průběhu kvašení nemíchejte ani neotevírejte, abyste zamezili přístupu vzduchu. V momentě, kdy kvas úplně přestane „bublat“, je obvykle čas na vypálení. Do té doby ponechte kvas pod kvasnou zátkou. Oxid uhličitý, který se při kvašení uvolnil a vyplňuje prázdný prostor mezi kvasem a víkem, kvas konzervuje.
Správně vedený kvas i po vykvašení voní a chutná po ovoci. Na povrchu není ani známka po plísních a hnilobách. Pokud si nejste jisti, jestli je kvašení u konce, máte možnost změřit zbytkový cukr ve vzorku kvasu např. refraktometrem.

Po vypálení se pálenka ředí vodou. Je vhodné používat vodu bez obsahu vápníku a hořčíku, jinak může dojít k zakalení. Ředíme obvykle na hodnoty kolem 50 % alkoholu. Hotová pálenka se skladuje ideálně ve skleněných demižonech nebo nerezových nádobách k tomu určených, případně v dřevěných soudcích. V prvních několika týdnech je vhodné nechat pálenku tzv. vydýchat. Tj. přes hrdlo demižonu natáhnout plátno, ale jinak nechat nádobu otevřenou. Odvětrají se tak látky vznikající při pálení, pálenka zjemní jak chuťově, tak svou vůní. Po odvětrání můžete lahvovat a ochutnávat, srovnávat a hodnotit.
Přejeme mnoho úspěchů. V každém případě je nutno mít na paměti, že pouze z dobrého kvasu může být vypálena vynikající pálenka.